Zawieszenie działalności gospodarczej – czy możliwa jest sprzedaż?
Dodano: 11 lut 2025
Ustawa z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców daje możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na określonych zasadach. Z uprawnienia tego mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników lub zatrudniający jedynie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym, opiekuńczym lub rodzicielskim, którzy nie łączą korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu. W trakcie zawieszenia działalności przedsiębiorca – jak sama nazwa sugeruje – nie prowadzi działalności ani nie płaci zaliczek na podatek dochodowy.
Co może robić przedsiębiorca po zawieszeniu działalności?
Pomimo zawieszenia działalności przedsiębiorca może:
- wykonywać wszystkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, np. wynajmować lokal do prowadzenia działalności,
- przyjmować należności i regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia działalności,
- zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,
- uczestniczyć w postępowaniach sądowych, administracyjnych czy podatkowych związanych z działalnością prowadzoną przed datą jej zawieszenia,
- powołać lub odwołać zarządcę sukcesyjnego.
Jednocześnie u przedsiębiorcy może zostać przeprowadzona kontrola na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców.
Sprzedaż – czy to możliwe?
Co prawda, Prawo przedsiębiorców wprost stanowi, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać tej działalności i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jednak, jak wspomniano wyżej, w trakcie zawieszenia działalności przedsiębiorca może zbywać własne środki trwałe i wyposażenie – co wynika bezpośrednio z przepisów. Organy podatkowe potwierdzają też, że w okresie zawieszenia działalności podatnik może sprzedawać w wyjątkowych sytuacjach towary handlowe, o ile zamówienie lub produkcja tych towarów nastąpiły przed datą zawieszenia. Przedsiębiorca musi bowiem wywiązać się z wcześniejszych umówionych z kontrahentami świadczeń, nawet mimo aktualnego braku prowadzenia działalności gospodarczej.
Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Przedsiębiorca, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej, jest zwolniony – w zakresie tej działalności – z opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
- Po okresie zawieszenia działalności należy opłacać zaliczki na zasadach ogólnych.
- Pomimo braku obowiązku zapłaty zaliczek na PIT w trakcie zawieszenia, podatnik ma obowiązek składać roczne zeznania podatkowe oraz uregulować ewentualny podatek dochodowy (np. w przypadku dokonania sprzedaży środków trwałych, wyposażenia czy też towarów handlowych w dopuszczalnych sytuacjach).
Podatek od towarów i usług
W trakcie zawieszenia działalności nie ma obowiązku składania deklaracji za okresy rozliczeniowe, których zawieszenie dotyczy, z wyjątkiem sytuacji, gdy:
- podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
- podatnik dokonuje importu usług lub nabywa towary, w odniesieniu do których jest podatnikiem,
- zawieszenie wykonywania działalności nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego (np. zawieszenie działalności od 15. dnia miesiąca),
- w danym okresie rozliczeniowym podatnik musi rozliczyć podatek z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu lub dokonać korekty podatku naliczonego (np. w przypadku sprzedaży środków trwałych w okresie zawieszenia działalności).
W powyższych przypadkach przedsiębiorca, pomimo zawieszenia działalności, jest zobowiązany do złożenia JPK VAT za dany okres rozliczeniowy.
Uwaga: Jeśli w okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca wykonuje lub będzie wykonywał czynności opodatkowane VAT, ma obowiązek zawiadomić o tym naczelnika właściwego urzędu skarbowego przed dniem zawieszenia działalności albo przed dniem rozpoczęcia wykonywania takich czynności. W zawiadomieniu należy wskazać okres, w którym przedsiębiorca będzie dokonywał tych czynności.
W przypadku gdy zawieszenie działalności trwa dłużej niż 6 miesięcy, naczelnik urzędu skarbowego wykreśla podatnika z rejestru VAT. Po wznowieniu działalności gospodarczej ponowna rejestracja odbywa się automatycznie, bez konieczności składania dodatkowego wniosku o przywrócenie do VAT.
Podstawa prawna:
- art. 22 i n. ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r. poz. 236)