Istotne zmiany w podatku od nieruchomości – nowe definicje budynku, budowli i obiektu budowlanego - LBV Polska
Istotne zmiany w podatku od nieruchomości – nowe definicje budynku, budowli i obiektu budowlanego

Istotne zmiany w podatku od nieruchomości – nowe definicje budynku, budowli i obiektu budowlanego

Dodano: 11 lut 2025

Ustawa z 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, która weszła w życie 1 stycznia 2025 r., wprowadziła wiele istotnych zmian m.in. w podatku od nieruchomości. W nowy sposób zdefiniowano pojęcia: budynku, budowli i obiektu budowlanego.

Definicja budynku

Nowe brzmienie art. 1a ww. ustawy przewiduje:

  1. budynek – obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadający fundamenty i dach, z wyłączeniem obiektu, w którym są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego przeznaczenie jest pojemność.

Na mocy tej definicji ustawodawca wprowadził autonomiczną definicję budynku. Budynek rozumiany jest jako obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami niezbędnymi do jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadający fundamenty i dach. Wyłączono przy tym obiekty, w których gromadzone są (lub mogą być gromadzone) materiały sypkie, występujące w kawałkach albo w postaci ciekłej lub gazowej, jeśli podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym ich przeznaczenie jest pojemność.

Analogicznie do dotychczasowego stanu prawnego, przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest budynek wraz z instalacjami (o ile je posiada) zapewniającymi możliwość użytkowania go zgodnie z przeznaczeniem. Instalacje takie jak: elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna, cieplna, telekomunikacyjna czy gazowa nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Podstawą opodatkowania budynku pozostaje jego powierzchnia użytkowa.

Nowa definicja budowli

  1. budowla:
    a) obiekt niewymieniony jako budynek, wskazany w załączniku nr 4 do ustawy, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,
    b) elektrownia wiatrowa, elektrownia jądrowa, elektrownia fotowoltaiczna, biogazownia, biogazownia rolnicza, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linowa, wyciąg narciarski oraz skocznia – w części niebędącej budynkiem, wyłącznie w zakresie ich części budowlanych,
    c) urządzenie budowlane – przyłącze oraz urządzenie instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, oraz inne urządzenie techniczne, bezpośrednio związane z budynkiem lub obiektem, o którym mowa w lit. a, niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,
    d) urządzenie techniczne inne niż wymienione w lit. a–c – wyłącznie w zakresie jego części budowlanych,
    e) fundamenty pod maszyny oraz pod urządzenia techniczne, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową,
    – wzniesione w wyniku robót budowlanych, także w przypadku, gdy stanowią część obiektu niewymienionego w ustawie.

Wszystkie wymienione wyżej rodzaje obiektów będą mogły zostać opodatkowane jako budowla pod warunkiem, że zostały wzniesione w wyniku robót budowlanych. Przy tym nie będzie miało znaczenia, czy taki obiekt występuje samodzielnie, czy też stanowi część obiektu niewymienionego expressis verbis w ustawie.

Obiekt budowlany po nowemu

2a) obiekt budowlany – budynek lub budowla, z wyłączeniem wyrobisk górniczych, a także niewielkich obiektów stanowiących:
a) obiekty kultu religijnego – w szczególności kapliczki, krzyże przydrożne i figury,
b) obiekty architektury ogrodowej – w szczególności posągi i figurki ogrodowe, wodotryski, mostki, pergole, murowane grille i oczka wodne,
c) obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku – w szczególności śmietniki, wiaty na wózki dziecięce i rowery oraz obiekty stanowiące wyposażenie placów zabaw dla dzieci.*

W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych uregulowano zakres przedmiotowy podatku od nieruchomości, w którym nadal opodatkowaniu podlegają wyłącznie budynki i budowle. Aby uniknąć wątpliwości dotyczących podlegania podatkowi od nieruchomości obiektów małej architektury, wyłączono wprost z definicji obiektu budowlanego ww. niewielkie obiekty.

Mając na uwadze powyższe, należy podkreślić, że opisane zmiany mają na celu usunięcie dotychczasowych rozbieżności w stosowaniu przepisów przez organy podatkowe (wójtów, burmistrzów, prezydentów miast). Zmiany te będą korzystne także dla mieszkańców, ponieważ większa precyzyjność przepisów zapewni większą pewność prawa i stabilność podatkową.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1757)

© 2025 LBV Polska. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin